Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

Luxor

Chrám v Luxoru, stojící na břehu Nilu, je jeden z nejlépe dochovaných Egyptských chrámů. Tento chrám byl zasvěcen třem bohům. Prvním byl Amón čili sluneční bůh, druhou byla jeho manželka Mut a nakonec syn Chons bůh měsíce.
Luxorský chrámový komplex začal budovat faraón Amenhotep III v letech 1412–1375 př. n. l., ale dobudováván byl i dalšími faraóny. Zvláště pak Achnatonem (1387–1366), Tutanchamónem (1366–1357) a Ramesem II (Velikým, 1299–1232).

Alej sfing
Nejznámější a také asi nejkrásnější pohled na chrám v Luxoru je z aleje sfing. Ta směřuje k chrámu od severu.
Právě alej sfing je to poslední, co se dochovalo ze tří kilometrové procesní cesty, jenž vedla až do Karnaku – chrámového města boha Amóna.

Obelisky před prvním pylonem
Alej sfing bývala ukončena Nektanebofovou zdí, která se již rozpadla. Pokud byste však pokračovali touto cestou dál, uvidíte vysoký obelisk a za ním dvě obrovské sochy Ramesse II. Dříve jich tu bylo rovnou šest, ovšem ostatní se již nedochovaly.
Sochy stráží první pylony Ramesse II, vysoké 42 m a široké 65m. Pylony jsou (tak jak je v egyptských chrámech zvykem), pokryty řadou reliéfů, jejichž námětem se stala bitva u Kadeše, v níž došlo k vítězství Egypta nad Chetity.Obelisky stály původně před prvním pylonem dva. Levý z nich se dochoval celý, ovšem z toho pravého zbyl jen podstavec. Ne však že by se pravý pylon rozpadl v prach nebo byl zničen! Muhammad Ali jej věnoval Francii a tak od roku 1836 krášlí v Paříži Place de la Concorde.
To, k čemu obelisky sloužily a jak se vlastně stavěly, je dosud záhadou. Ta se zatím nikomu nepodařila rozluštit. Jisté je jedno – dohadů je mnoho, ovšem jeden nepravděpodobnější než druhý.
Za prvním pylonem následuje nádvoří 50×57m, které je obestavěno dvojitou řadou 74 sloupů a které ústí právě do Velké sloupové kolonády.

Velká kolonáda
Velká kolonáda dosahuje rozlohy 52×20m a je tvořena dvěma řadami sloupů vysokých 16m! Sloupy mají otevřené hlavice v podobě papyru.
Sloupová kolonáda ústí na sloupové nádvoří, kterým začíná vstup do chrámu Amenhotepa III.

Chrám Amenhotepa III
Nádvoří před chrámem Amenhotepa III čítající do rozlohy 52×20m vás přivítá opět vysokými sloupy. Ty se tyčí opět do výše 16m. Samotný chrám Amenhotepa III je zastřešený a začíná na jižní straně nádvoří. Je zde opět sloupový sál, který římští vojáci přestavěli na kapli ve 3. stol n. l.. Zde pak uctívali svého císaře.
V každém egyptském chrámu, tak i v tomto, je místo pro svatostánek, kde stával člun boha. Žulová schránka byla věnována Alexandrem Velikým a zobrazuje dobyvatele světa, kterak obětují bohům.
Před svatostánkem pro člun boha lze vstoupit bočními dveřmi do prostor, v nichž reliéfy po stěnách kdysi zobrazovaly místo zrození boha. Reliéfy jsou však špatně dochovány. Luxor se všemi svými sloupy a odkrytými nádvořími působí vskutku skvostně.
 
Prohlášení o Cookies