Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

Egyptská (sjednocený Egypt)

11. dynastie (Egyptská)
(2040 - 1991 př. Kr.)
Nebhepetre Mentuhotep I. (2061 - 2010)
Mentuhotep II. (2010 - 1998)
Mentuhotep III. (1998 - 1991)


Mentuhotep I.

Byl prvním panovníkem Střední říše. Vyvedl Egypt z chaosu, který zavládl po pádu Staré říše. Byl stavitelem vyjímečného zádušního chrámu v Dejr al-Bahrí (v místě, které si o půl tisíciletí později vybrala i královna Hatšepsovet pro svůj chrám), který byl součástí jeho skalní hrobky. Byla to dvoupatrová stavba s celkovým množstvím 254 sloupů. Na střeše druhého patra pak byla symbolická pyramida. Před chrámem dal vytvořit rozsáhlý park. Z terasy vedla dlážděná cesta do údolního chrámu u Nilu (zmizel beze stop), která měřila 1200 metrů a široká byla 33 metrů.


Mentuhotep II.
jedna koruna, jeden Egypt

Mentuhotep II. - Nebhepetre znovusjednocuje hranice Horní a Dolní říše, hlavním městem Egypta zůstávají Théby. Do doby jeho vlády se datuje opětovné navázání kontaktů s Byblem a několik vojenských tažení do Núbijské oblasti. Je vlastníkem nejstaršího z trojice chrámů v Dejr al-Bahrí.


Mentuhotep III. , IV.

Pokračuje stabilizace politické i hospodářské situace Egypta, první výpravy do Puntu ve Střední říši.
 
Prohlášení o Cookies