Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

17. dynastie thébská

17. dynastie (Thébská dynastie)
(1640 - 1550 př. Kr.)
Mnoho nevýznamných králů, z nichž jsou nejznámější:
Antef V. (1640 - 1635) ???
Sekenenre (1560 - 1555) ???
Kamose (1555 - 1550)


Sekenre Tao
započal v boji s nadvládou Hyksósů, kde byl v bitvě zabit

Tento thébský vládce, jenž vládl uzemí (jako všichni ze 17. dynastie) mezi Abydem a Elefantinou, používal plnou královskou titulaturu a organizoval odpor proti Hyksósům. Došlo k prvnímu střetnutí, při němž byl tento panovník zabit. Jeho mumie se nalezla s několika velkými zraněními na hlavě. Hyksósové Egyťany jistě zatlačili, ale neporazili, neboť hnutí nezaniklo, ale naopak se začalo šířit. O Sekenreových vlastnostech svědčí i jeho přídomek Tao - statečný. Jeho žena se nazývala Ahhotep a její hrob se nachází v Dra Abú en-Naga (oblast patřící thébské nekropoli).

Kamose
syn Sekenrea Taa

Král Kamose svolal radu do svého paláce. S hořkostí tehdy konstatoval, že jeden mocný je na severu (Hyksós) a druhý na jihu (Núbie). Naštěstí jih pod Kamosovou vládou prosperoval. Přesto dvořané Kamosemu radili opatrnost. Prvním bodem Kamosova útoku bylo zkoncování s kolaboranty Hyksósů, a to s jistým Tetim jenž sídlil na jihu. Útok byl úspěšný a nepřítel se podrobil. Kamose postupoval na sever a podařilo se mu dobít strategický bod Hyksósů Nefrusi. Nepřítel se musel ztahovat směrem k Avarisu - hlavní základně. Tehdy se Kamosovým vojákům podařilo zadržet (zabít) posla, jenž mířil do Núbie a jenž nesl vzkaz. Núbije tedy nebyla spokojená z novou nezávislostí a ještě zrazovala Egypt. Naštěstí Elefantina zůstala Kamosemu věrná a držela nepřítele za hranicemi. Núbijské jednotky nebyly buď vyslány, nebo neprošly, a tak se koalice nekonala. Kamose pak táhl na Dolní Núbii a znovu se zmocil pevnosti Buhén. Než stačil Kamos dokončit své dílo tak předčasně umřel.
 
Prohlášení o Cookies