Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

26. dynastie

26. dynastie (Sais)
(664 - 525 př. Kr.)
Neko I. (672 - 664)
Psamtek I. (664 - 610)
Neko II. (610 - 595)
Psamtek II. (595 - 589)
Najebre (589 - 570)
Ahmose (570 - 526)
Psamtek III. (526 - 525)


Neko I.

Vládce dolnoegyptské Saje a první král 26. dynastie. Podle některých názorů poslední král 25. dynastie. Podle řeckých pramenů dokonce až několikátý v 26. dynastii. Snažil se o vymanění Egypta z asýrské nadvlády. Více méně však neúspěšně.

Psamtek
ofenzivní politika slabého krále

Psamtek se ukázal jako velice chytrý stratég, kdy za dobu své vlády vždy podporoval tu ze stran, která byla v dané situaci silnější. Jednou to byla Babylonie proti Asýrii, po oslabení Babylonie zase Persie, která v té době byla hlavní mocností známého světa.

Psamtek II.
boje neutichají

Psamtek II. pokračuje v několika nevýznamných taženích do Asie, ale také jedním na jih Egypta, do Núbie, kde dosáhl až města Napata.

Psamtek III.
konec egyptské samostatnosti

Po Ahosově smrti nastoupil na trůn jeho syn, Psamtek III., avšak vládl jen krátce. Zemřel při dobytí Mennoferu Peršany kolem roku 525 př. Kr.

Neko II.
boje v Asýrii

Psamtekův nástupce pokračoval v jeho politice podpory silných státních uskupení a navíc otevřeně vojensky intervenoval do Asýrie, odkud byl ale nucen po pár letech bojů opět ustoupit. Za jeho vlády Egypťané obepluli Afriku.

Ahmose II. (Amassis)
generál králem

Při jeho korunování je Apries vyhnán do Bybylonie, kde pomocí krále Nebukanedzzara II. dáva dohromady vojsko a intervenuje do Egypta, aby se znovu ujal vlády. Je však poražen a zabit. I navzdory tomu jej Ahmose nechává pohřbít se všemi královskými poctami. Ahmose je považován za poseldního velkého krále 26. dynastie. Za jeho vlády rostl hospodářský význam země, což mu umožnilo provádět rozsáhlé stavební práce po celé zemi a podporovat i Řeky. Konec jeho vlády je ve znamení příprav na obranu proti rozmachující se Perské říši.
 
Prohlášení o Cookies