Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

3. dynastie

3. dynastie
(2649 - 2575 př. Kr.)
Nebka (2649 - 2630)
Džoser (2630 - 2611)
Sechemchet (2611 - 2603)
Chaba (2603 - 2599)
Hunej (2599 - 2575)


Džoser (Neserirchet)
král, který dal zemi první pyramidu

Podle některých první král a zakladatel třetí dynastie a jeden z nejznámějších faraónů Egypta. V jeho době probíhá obrovský hospodářský, politický i kulturní rozvoj země, jehož dokladem je nesmrtelný Džoserův pyramidový komlex v Sakkáře s centrální nejstarší monumentální stavbou všech dob - stupňovitou pyramidou. Celý systém staveb sloužil Džoserovi jako posmrtná rezience na onom světě, podobný jako jeho palác a chrám postavený také Džoserem v Helipoli z nepálených cihel a dřeva. Na pyramidě byly vyzkoušeny nové stavební metody a materiál - vápenec. Celou stavbu řídil Imhotep - pravděpodobně Džoserův syn, který byl později zbožštěn a uctíván až do dob řecko-římských nejen v Egyptě, ale i za jeho hranicemi.

Sechemchet
pokus o podobný komplex jako Djoser

Nástupce Džosera - Sechemchet počal se stavbou jěště grandiózněji pojatého komplexu, než jeho předchůdce, avšak pro předčasnou smrt jej nedokončil a stavba se stěží dostala nad úroveň země. Je také možné, že vzhledem ke skutečnosti, že po Sechemchetovi následuje doba úpadku absolutistické moci a že faraóni po něm následující byli jen nevýznamní a slabí, že byl Sechemchet zavražděn.

Hunej
poslední král 3. dynastie

Hunej podle všeho byl prvním faraónem, který začal psát své jméno v kartuši - oválu symbolizujícím nekonečnou vládu faraóna s bohy, což se stalo později tradicí až do doby římské, tedy téměř 3000 let. Nejvíce se o době konce 3. dynastie dozvídáme ze Sakkárské hrobky Hunejova státního úředníka, ve kterém se ukazuje velký hospodářský posun vůči tradicím prvních tří dynastiií, co se majetkových poměrů týče. Až do dob Huneje byl jediným vlastníkem země a všeho v ní faraón, v době na konci 3. dynastie se však ukazuje, že i obyčejní, byť vysoce postavení lidé, mohli vlastnit velký světský majetek a to nabytý podle práva.
 
Prohlášení o Cookies