Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

5. dynastie

5. dynastie
(2465 - 2323 př. Kr.)
Veserkaf (2465 - 2458)
Sahure (2458 - 2446)
Neferirkare (2446 - 2426)
Šepseskare (2426 - 2419)
Raneferef (2419 - 2416)
Novoserre (2416 - 2392)
Mankauhor (2396 - 2388)
Džedkare (2388 - 2356)
Venis (2356 - 2323)


Veserkaf
první chrám boha Slunce

První král páté dynastie - s největší pravděpodobností syn samotného Menkaurea s jednou z vedlejších manželek, nebo jeho vnuk, je stavitelem prvního Slunečního chrámu v Abúsíru, stavby, která přímo souvisela s královským zádušním kultem. Za jeho vlády kvetl obchod i s velmi vzdálenými oblastmi země - nádoba s jeho jménem byla nalezena až na ostrově Kyther v Egejském moři, podnikl také vojenské tažení do Núbie. Nechal si postavit malý pyramidový komplex v Sakkáře.

Sahure
první výprava do zemí Punt

Zakladatel pohřebního komplexu v Abúsíru, poblíž Vesrkafova Slunečního chrámu - Sahureův se zatím nepodařilo najít. Pokračoval v politice svého otce, velký rozvoj hospodářství a posun ve stavbě pyramid od velikosti ke kráse. Jeho komplex byl podle všeho nejkrásnějším v Egyptě. Za jeho doby roste vliv státního úřednictva a také jejich majetek - což dokazují výzdoby jejich hrobek v okolí Sahureovy pyramidy a pomalu začíná upadat královská moc.


Neferirkare
růst moci byrokracie

Neferirkare byl pravděpodobně Sahureův bratr - což naznačuje uzurpování moci ve vztahu k Sahureovu nejsatršímu snyovi a dědici trůnu Necerirenreovi, v té době ještě nezletilému. Neferirkare si nechal postavit pyramidu také v Abúsíru, avšak dokončil ji až jeho nástupce. Na rozdíl od své hrobky však Neferirkare nechal postavit - a dostavěl největší ze Slunečních chrámů, který se však také zatím nepodařilo nalézt. Za jeho doby ochabuje vliv a moc faraóna, silný státní byrokratický aparát a kněžstvo ho pomalu oslabuje.

Shepseskaf
faraón bez pyramidy

Šepseskaf vládl jen velice krátce a snad jako výraz jeho odporu vůči počátkům kulminace Slunečního kultu si nechal postavit pouze mastabu kousek od Sakkáry a ne pyramidu, byť rozměrově velikou, která měla být oslavou jen jeho samotného a ne Slunečního boha, za což se paramidy všeobecně považují. Jeho smrtí končí 4. dynastie a počíná dynastie páta, jejíž vznik je obestřen snad největším tajemnstvím v dějinách Egypta. Spojovacím článkem je snad královna Chentkaus I., která byla ve své době možná i královnou - regentkou. Doba staveb obřích pyramid končí, Egypt je jejich stavbami ekonomicky vyčerpán a začíná 5. dynastie - dynasti Slunečních králů

Raneferef
tradice v Abúsíru

Nejstarší syn Neferirkarea vládl jen velmi krátce a jeho pyramidu, s jejíž stavbou začal, dokončil až jeho mladší bratr a následovník Novoserre. Podle všeho však nechal i Raneferef postavit Sluneční chrám, který ovšem také neznáme z archeologických vykopávek.

Novoserre (Niuserre)
vzorný syn, bratr a vnuk

Novoserre je především znám jako dokončovatel pyramidových komplexů svého otce, matky a bratra a možná i proto je jeho pyramidový komplex řešen přece jen trochu jinak, než ostatní. Jeho Sluneční chrám v Abú Ghurhábu se podařilo objevit a je spolu s Veserkafovým zatím jediným objeveným.

Menkauhor
poslední chrám boha Slunce

Podle dochovaných písemností vládl jen velmi krátkou dobu a ani jeho Sluneční chrám - poslední postavený, ani pyramidu se nepodařilo objevit. Za jeho vlády ztratil snad Egypt vojenskou kontrolu nad Núbií, avšak obchod pokračoval dále.

Venis
první texty pyramid

Za doby jeho vlády (asi 25 let) se dále snižovala ústřední moc faraóna a Egypt silně oslaboval jak hospodářesky, tak politicky - což dokazují také ztráty uzemí na jižní hranici Egypta kolem ostrova Elefantíny. Venis si nechal postavit svůj pyramidový komplex v Sakkáře, a ten je znám především svými texty na stěnách pohřební komory a vzestupné cesty. Od této chvíle se již v každé pyramidě, až do konce Staré říše, tyto texty objevují.
 
Prohlášení o Cookies