Zde může být text o autorovi
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 
 

Pyramidy

Pyramidy

Pyramidy najdeme skoro na celém světě, ale ty staroegyptské jsou unikátní, jedinečné, protože dodnes se egyptologové nemohou shodnout, k čemu vlastně sloužily?Sloužily snad jako hrobky vládců (je to i můj názor), nebo snad jako hvězdárna, nebo dokonce podle některých jako obrovská sýpka!Ale to není to jediné v čem jsou jedinečné, vždyť Chufuova(Cheopsova) pyramida je jediný dosud stojící div světa-ne nadarmo se říká "Vše se bojí času, ale čas se bojí pyramid".

Pyramida se vyvinula ke svému geometricky čistému tvaru cestou zjednodušování (z mastavby vršením na stupňovitou a pak na jehlanovou). Proč se však vyvinul právě v Pyramidu? Je mnoho názorů.Při stavbě stupňovité Džosérovy pyramidy se myslelo snad jedině na to, aby převýšil své předchůdce výškou svého náhrobku symbolizující "prahoru" zdvihající se nad vodami chaosu. Podle jiných tvrzení je to jakési schodiště do nebe. V pyramidách 6. dynastie je na stěnách napsáno toto: "Vstoupil jsem na tyto tvé paprsky jako na schodiště, abych vystoupil ke své matce, k živé kobře na čele Reově". Avšak přechod od stupňovité pyramidy k hladké je důsledkem snad vítězství Onského (Heliopského) kultu slunce. Tvar pyramidy je inspirován snad benbenem (vysokým zašičatělým kuželovým kamenem), který byl zde uctíván jako sídlo slunce, jehož paprsky při východu zachycuje špička benbenu.

Jak vnikl název pyramida?

Možná od řeckého pyramis(jehlan), nebo od slova pyra - jenž znamená kromě jiného "pohřební hranici". Snad také podle toho co tvrdily některé řecké prameny , slovo pyramis pocházi od egyptského slova pr-m-vs (per-em-vas)což znamená to, co vystupuje z vasu (význam slova vas neznáme).
 
Prohlášení o Cookies